MGOPS
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
ul. Warszawska 12 | 17-312 Drohiczyn

Aktualności

Najnowsze informacje z MGOPS

Strona główna » Aktualności » Aktualności » Świadczenie pielęgnacyjne według zasad obowiązujących od 01.01.2024 r. 

Świadczenie pielęgnacyjne według zasad obowiązujących od 01.01.2024 r. 

Nowy wzór wniosku o świadczenie pielęgnacyjne wg zasad obowiązujących od 01.01.2024 r. 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej  opublikowało wzór wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów dzieci z niepełno sprawnościami. Przypominamy, że świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2024 r. będzie miało nową odsłonę.  

Od tego momentu będzie równolegle funkcjonować świadczenie pielęgnacyjne w dwóch wariantach tzn. wg “starych” zasad oraz wg “nowych” zasad obowiązujących od 1.01.2024 r. 

Jaka jest różnica? 

Aktualnie, jeszcze do końca roku 2023, przy ustalaniu prawa do świadczenia badany jest związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy rezygnacją lub niepodejmowaniem przez opiekuna zatrudnienia w związku z koniecznością zapewnienia całodobowej, stałej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny oraz niepełnosprawność osoby, nad którą sprawowana jest opieka musiała powstać przed ukończeniem 18 roku życia. Zatem osoba sprawująca opiekę nie mogła pracować, ani łączyć pobierania świadczenia pielęgnacyjnego z innymi świadczeniami np. emerytalno-rentowymi.

Istotne jest to, że świadczenie jest wypłacane również na osoby pełnoletnie, przez okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności. 

Co zmieni się od 01.01.2024 r.? 

  1. świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało tylko do ukończenia przez osobę z  niepełnosprawnościami 18 roku życia  – jest to termin ostateczny, 
  1. opiekun osoby niepełnosprawnej będzie mógł pracować, 
  1. świadczenie będzie można pobierać na więcej niż jedną osobę niepełnosprawną np. 2 dzieci. Kwota świadczenia będzie zwiększona o 100 % na każdą kolejną osobę pozostająca pod opieką.   
  1. opiekun osoby niepełnosprawnej będzie mógł obok świadczenia pobierać równolegle  
    np. emeryturę lub rentę, świadczenie rodzicielskie na inne dziecko, dodatek wychowawczy. 

WAŻNE! 

Osoby, które aktualnie pobierają świadczenie pielęgnacyjne na dzieci do ukończenia 18 roku życia, muszą samodzielnie podjąć decyzję, które z tych świadczeń wybierają. Mogą dalej bez przeszkód pobierać świadczenie pielęgnacyjne wg “starych” zasad, albo w przypadku, gdy będą chciały łączyć opiekę nad chorym dzieckiem z pracą zawodową, muszą zgłosić taką informację do Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drohiczynie. Konieczne jest wtedy złożenie rezygnacji z dotychczasowego świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie rodzic powinien złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne na nowych warunkach i  nowym formularzu. 

Wnioski będzie można składać w Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Drohiczynie najwcześniej od 02.01.2024 r. 

PLIKI DO POBRANIA:
Wniosek o świadczenie pielęgnacyjne na zasadach obowiązujących od 01.01.2024 r.

 

2 sty 2024

Administrator

Administrator

Administrator

Skip to content